Cena za kg/l/szt. - porównywarka
Wpisz cenę, ilość i jednostkę (g, kg, ml, l albo sztuki) dla dwóch lub więcej opakowań tego samego produktu, a kalkulator uszereguje je od najtańszego w przeliczeniu na kilogram, litr lub sztukę - niezależnie od wielkości opakowania.
- 1.Produkt B17,98 zł/kg (1,8 zł/100 g)
- 2.Produkt A19,96 zł/kg (2 zł/100 g)
- Najdroższy jest droższy od najtańszego o
- 11%
Jak działa cena za kg/l/szt. - porównywarka?
Duże opakowanie nie zawsze jest tańsze na jednostkę - producenci czasem stosują "shrinkflation" (mniejsze opakowanie za tę samą cenę) albo promocje na mniejsze warianty. Cena jednostkowa (za kg lub litr) to jedyny uczciwy sposób porównania dwóch różnych opakowań tego samego produktu.
Dla każdego produktu wpisz cenę, ilość netto z etykiety i wybierz jej jednostkę - gramy lub kilogramy, mililitry lub litry albo sztuki. Dzięki temu 250 g porównasz wprost z 1,5 kg bez ręcznego przeliczania. Przyciskiem "+ dodaj produkt" porównasz do pięciu opakowań naraz, a opcjonalna nazwa ułatwi odczytanie rankingu. Kalkulator przeliczy ceny na wspólną jednostkę (zł/kg, zł/l lub zł/szt.), dla produktów wagowych i płynnych doda cenę za 100 g / 100 ml (jak na półkowych etykietach) i pokaże ranking od najtańszego z procentową różnicą między skrajnymi ofertami.
W polskich sklepach cena jednostkowa musi być widoczna na etykiecie z mocy prawa (obok ceny opakowania), ale bywa drukowana drobnym drukiem - kalkulator pozwala szybko zweryfikować, czy promocja faktycznie się opłaca.
Wzór
cena za kg/l = cena ÷ ilość (g lub ml) × 1000 | cena za szt. = cena ÷ liczba sztuk
Ilości w kg i l dzielone są bezpośrednio, bez mnożenia przez 1000. Porównywać można tylko produkty tego samego rodzaju: wagowe z wagowymi, płynne z płynnymi, sztuki ze sztukami.
Praktyczny przykład
Mała paczka kawy 250 g za 4,99 zł to 19,96 zł/kg (2,00 zł/100 g). Duża paczka 500 g za 8,99 zł to 17,98 zł/kg - większe opakowanie jest o 11% tańsze na kilogram, mimo że kosztuje więcej "na sztukę". Dorzucając trzeci wariant, np. 1 kg za 18 zł, zobaczysz w rankingu, że wciąż wygrywa paczka 500 g.
Butelka 0,5 l za 3,50 zł (7 zł/l) kontra promocyjna 1,5 l za 9,99 zł (6,66 zł/l) - większa butelka wciąż wygrywa, choć różnica jest już niewielka.
Najczęstsze pytania
Czy większe opakowanie zawsze jest tańsze na kilogram?
Nie zawsze. Promocje bywają skonstruowane tak, że mniejsze opakowanie w danym momencie ma niższą cenę jednostkową - zwłaszcza przy akcjach "2+1 gratis" na małe warianty. Zawsze warto sprawdzić obie ceny jednostkowe.
Co to jest shrinkflation?
To zjawisko zmniejszania zawartości opakowania przy zachowaniu (lub podniesieniu) ceny - efektywna podwyżka cen za kg/l bez zmiany widocznej ceny na półce. Porównanie ceny jednostkowej starego i nowego opakowania od razu to ujawnia.
Czy cena za litr na etykiecie jest wiarygodna?
Prawnie sprzedawcy muszą ją podawać, ale sposób zaokrąglania i czcionka bywają różne między sklepami, co utrudnia szybkie porównanie na oko - kalkulator daje jednoznaczny wynik z dokładnością do grosza.
Jak porównać produkty sprzedawane na sztuki, a nie na wagę?
Wybierz jednostkę "szt." i wpisz liczbę sztuk w opakowaniu - kalkulator policzy cenę za sztukę (np. 10 jajek za 12 zł to 1,20 zł/szt.). Pamiętaj, że sztuk nie da się porównać z wagą: wszystkie porównywane produkty muszą mieć ten sam rodzaj jednostki. Gdy etykieta podaje też łączną wagę netto (np. "10 jajek, 600 g"), możesz zamiast tego porównać cenę za kg.
Czy cena za kg uwzględnia wagę opakowania?
Nie - liczona jest od wagi lub objętości netto samego produktu, zgodnie z deklaracją producenta na etykiecie. Warto jednak pamiętać, że przy produktach "w zalewie" (np. konserwy, oliwki) realna zawartość stałego produktu bywa niższa niż podana masa netto całego opakowania.
Powiązane narzędzia
- Kalkulator rabatuSprawdź, ile zapłacisz po rabacie i ile realnie oszczędzasz, policz procent obniżki z dwóch cen, odtwórz cenę pierwotną albo sprawdź, ile naprawdę wynoszą rabaty łączone.
- Kalkulator procentówSześć najczęstszych obliczeń procentowych w jednym miejscu: procent z liczby, udział procentowy, całość z części, zmiana procentowa, punkty procentowe a procenty oraz dodawanie i odejmowanie procentu. Przy każdym wyniku zobaczysz wzór z podstawionymi liczbami.
- Litry na galonyWpisz objętość w litrach, a otrzymasz wynik w galonach amerykańskich. 1 galon (US) = 3,785411784 litra.